בדיקת שקיפות עורפית

עיקרי הדברים במבט אחד: לחצו על תוכן העניינים.

מה זה שקיפות עורפית?

בדיקת שקיפות עורפית (NT) היא בדיקת אולטרה סאונד, לא פולשנית, למדידת עובי האזור "השקוף", שיש בו נוזל, בחלק האחורי של צוואר העובר. הבדיקה נעשית בשבוע 11-14 בהריון, ונועדה לזהות נשים עם סיכון מוגבר להפרעה כרומוזומלית בעובר (כמו תסמונת דאון), או מום לב מבני בעובר.

בדיקת שקיפות עורפית

מתי לעשות בדיקת שקיפות עורפית?

בדיקת שקיפות עורפית היא בדיקה שגרתית, שהוכללה ב"סל השירותים" ומוצעת לכל אשה הרה בשבוע 11-14 בהריון.  כבדיקת סקר – זו בדיקה חשובה ביותר בהריונות מרובי עוברים (תאומים, ומעלה) , כי היא בודקת – פרטנית – כל אחד מהעוברים, ומאפשרת חישוב הסיכון לכל עובר, בלי תלות בבדיקת דם של האם, שלא יכולה לתת מידע פרטני לכל עובר. 

מה בודקים בבדיקת שקיפות עורפית?

במהלך בדיקת שקיפות העורף מתרשמים ממיקום העובר ברחם, סימני חיות (דופק לב, תנועות), מודדים את אורך העובר (CRL) כמדד לגיל ההריון, ומודדים את עובי ה"שקיפות העורפית" בעורף העובר. מקובל לציין אם הודגמה עצם האף, כי בעוברים עם תסמונת דאון יש יותר מצבים בהם לא מודגמת עצם האף.  עפ"י הנתונים של גיל ההריון, אורך העובר ועובי השקיפות העורפית מחושב סיכון משוקלל לבעיה כרומוזומלית בעובר, בעקר לתסמונת דאון.

תוצאות שקיפות עורפית

סיכום

בדיקת שקיפות העורפית היא כלי חשוב לאיתור עוברים בסיכון גבוה להפרעה כרומוזומלית, וחשיבותה גדולה ביותר בהריונות מרובי עוברים.  הבדיקה מוצעת לכל הנשים ההרות, בשבוע 11-14 בהריון, ומעבר לחישוב הסיכון המשוקלל לתסמונת דאון בסיום הבדיקה – תוצאותיה משולבות בבדיקת סקר שליש ראשון, הנעשית בד"כ למחרת בדיקת השקיפות העורפית. מדובר בבדיקת סקר: תוצאה תקינה עם סיכון משוקלל נמוך – לא יכולה להבטיח לידת ילוד בריא  ללא הפרעה כרומוזומלית, אך הסיכון לכך יהיה נמוך מהסיכון לפי גיל האשה בלבד, ותוצאה לא תקינה – עם חישוב של סיכון משוקלל מוגבר – איננה מצביעה על עובר עם בעיה כרומוזומלית, אלא רק על כך שהסיכון גבוה יותר, ויכול לחייב ביצוע בדיקה אבחנתית, כמו מי שפיר. חשוב לזכור: לכל עובר יש שקיפות עורפית, עבה יותר או עבה פחות.

שירות זה ניתן בקופות החולים, אך ניתן לבקש לבצעו באופן פרטי, עם בחירת רופא נשים מומחה שיבצע את הבדיקה, המועד המתאים לבדיקה ולבני הזוג, האפשרות לקבל בדיקה בנינוחות ולקבל מענה לשאלות.

ד״ר אלי דריזין - רופא נשים

ד״ר אלי דריזין​
מומחה במיילדות וגינקולוגיה עם ניסיון של למעלה מ-35 שנה.

ד״ר אלי דריזין - רופא נשים

ד״ר אלי דריזין

בדיקת שקיפות עורפית

אל תפספסי עוד מאמרים מעניינים…

Facebook
Twitter
LinkedIn
מעקב הריון פרטי

הבטחת הריון בטוח ובריא הריון הוא זמן של התרגשות ושמחה לאשה ולבני הזוג, ולמשפחה המורחבת. עם זאת, נוספים גם דאגה ולחצים חדשים. מעקב הריון חיוני להריון בטוח ובריא, וכולל בדיקות סדירות, בדיקות דם, בדיקות סקר גנטי וסקירות לעובר, במועדים המתאימים. נדון בחשיבותו של מעקב הריון פרטי ונענה על שאלות נפוצות

קרא עוד »
בדיקות סקר גנטי

נתמקד בבדיקת סקר גנטית, סקר גנטי מורחב וביתרונות של בדיקות גנטיות לזוגות המתכננים הריון. מהי בדיקת סקר גנטית? בדיקת סקר גנטית היא בדיקת דם המוצעת לאשה או לבני הזוג, רצוי לפני הריון מתוכנן, ונועדה לזהות נשאים של מחלה גנטית. נשא הוא אדם הנושא מוטציה גנטית ספציפית, האחראית למחלה תורשתית, אך

קרא עוד »
סקירת מערכות פרטית

הריון היא תקופה מרגשת, אך כרוכה בחששות ודאגות לבריאות האם ולבריאות העובר. בדיקות אולטרה סאונד הן כיום כלי בסיסי וחיוני במעקבי הריון. סקירת מערכות – בדיקת אולטרה סאונד להערכת תקינות המערכות השונות בעובר – חשובה ביותר. נדון בסוגים השונים של סקירות מערכות, ביתרונות ובמגבלות שלהן. מהי סקירת מערכות? סקירת מערכות

קרא עוד »
לקוחות ממליצים
5/5
medreviews_articles
דילוג לתוכן